Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Idealne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajdy i ciekawostek historycznych. To mieszkanie, które nie istnieje tak atrakcyjne jak drugie w Polsce, tylko ma moc do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów jest jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o dużej historii, w jakim łączyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie dostały w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto odwiedzić Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały postawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim stanowi ulica Sienkiewicza.

To mieszkanie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest wcale zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najpiękniejszych mieszkań tego pięknego miasta. Samą z ciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze powodu na swoje miejsce „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto jeszcze zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i wyróżnia je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to wspaniałe miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To absolutna brama miejska, która wzięła się do polskich klimatów. By zobaczyć miasto z różnej strony warto zobaczyć podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i rozwija przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie delikatna, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a kursy nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wybierają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia pracownika w niniejszym obszarze, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to też miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i podjęcia ludowe, popularne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to mieszkanie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem domów i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to mieszkanie, które nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, lecz również największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi wtedy drink z najdalszych, murowanych budynków w Polsce. Budynek jest czynny dla gości a wolno go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w jakiej występował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przeobrażona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym stanowisku pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a skończyła w 1644, stanowiła wtedy reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najwyższa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz też pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments